AFAD EĞİTİM VE ARAMA KURTARMA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NDE ‘ÇÖK- KAPAN- TUTUN’ TATBİKATI
![](https://melikgazi-haber.com.tr/wp-content/uploads/2022/11/afad-egitim-ve-arama-kurtarma-sube-mudurlugunde-cok-kapan-tutun-tatbikati-PmMJgJmr.jpg)
Tutun’ tatbikatı gerçekleştirildi. İstanbul’da AFAD yetkilileri ve AFAD’a bağlı STK ve ekipler, tatbikata Bakırköy’de bulunan AFAD Vilayet Eğitim Şube Müdürlüğü’nde katıldı.
12 Kasım 1999 Düzce depreminin 23.yıl dönümünde Türkiye genelinde gerçekleştirilen, ‘Çök- Tutun Sarsıntı Anı’ tatbikatı, İstanbul’da Vilayet Afad Eğitim Şube Müdürlüğü’nde AFAD yetkilileri, AFAD personelleri ve AFAD’a bağlı gönüllüler tarafından takip edildi. Gün boyunca çeşitli eğitim ve tertiplerle tatbikatın gerçekleşeceği saate hazırlıklar yapılırken, tatbikat anı merkezin bahçesinde bulunan yemekhanede beklenildi. Tatbikata dakikalar kala Düzce zelzelesinde hayatını kaybedenler için dualar okundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tatbikat öncesinde gerçekleştirdiği konuşma dinlendi.
Saat 18.57’de yemekhanede bulunan onlarca kişi siren ve anons seslerinin akabinde yere çökerek elleriyle başlarını kapatıp masaların kenarına tutundu. Tatbikatın akabinde AFAD Eğitim Şube Müdürü Tezcan Buçan, iştirak gösterenlere teşekkür etti. Buçan’ın konuşmanın akabinde tertip sona erdi.