Ekonomi

Piyasada ‘taşıma ticareti’ getirileri

Küresel faiz oranlarının tepe noktalarına yaklaştığına dair artan sinyaller ile yatırımcılar, düşük faiz getiren ülke para birimlerinde borçlanarak yüksek getirili gelişmekte olan ülke para birimlerine yatırım yaptıkları ‘carry trade’ süreçlerine sıcak bakmaya başladılar. EM) para birimleri.

Bloomberg’in, Türk lirası da dahil olmak üzere 8 gelişmekte olan ülke para birimine dolar cinsinden borçlanmanın kümülatif getirisini hesaplayan EM-8 Carry Trade Endeksi, yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 5 yükselerek üç yıllık düşüş trendini kırdı ve 2021’den bu yana en yüksek seviyesini görerek seviyelere ulaştı.

Endeksi takip eden diğer para birimleri Brezilya reali, Meksika pezosu, Hindistan rupisi, Endonezya rupisi, Güney Afrika randı, Macar forinti ve Polonya zlotisi.

NatWest Markets Plc’de EM Stratejisti Eimear Daly şunları söyledi: “Popüler inanışın aksine, Mart ayındaki mali piyasa oynaklığı gelişmekte olan piyasalarda taşıma işlemlerini canlandırmak için bir fırsat yaratmış olabilir. ABD’nin taşıma cazibesi muhtemelen sınırlı olacağından, yatırımcılar yüksek getirili gelişmekte olan piyasa para birimlerine dönme eğiliminde olacak” dedi.

GAMA Portföy Yöneticisi Rajeev De Mello, birçok gelişmekte olan ülkenin Fed’den önce faiz artırmaya başladığına dikkat çekerek, Brezilya, Meksika, Hindistan, Çekya ve Polonya’nın cazip olduğunu belirtti.

haberuzundere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu